BEBEKLERDE DOKUNMA

Dokunma duyusu anne karnında uyarılmaya başlar. Annenin hamilelik esnasında göbeğini okşaması ilk dokunsal uyarılardır. Yumuşak ve özenli dokunmalar bebekler için çok önemlidir. Bu, bebeklere sevildiklerini ve önemli olduklarını hissettirir.

 

Doğum sonrasında bebeklerin yanaklarına yumuşakça dokunduğunda başlarını dokunulan yöne doğru çevirirler. Doğal olarak yapılan bu hareket dokunmaya karşı bebeklerin ne kadar duyarlı olduklarını göstermektedir. Aynı şekilde bebeklerin yüzleri sırt üstü yatarken bir örtü ile örtüldüğünde, başlarını ve kollarını kullanarak örtüyü kaldırmaya çalışırlar. Bu içgüdüsel ve otomatik bir tepkidir.

Bebekler doğdukları andan itibaren dokunmalara karşı hassastırlar; acı ve ağrı hissedebilirler. Annelerin el teması bebekleri rahat hissettirirken, bezlerinin ıslaklığı onları rahatsız hissettirir. Yeni doğan döneminde duygusal doyum için dokunma duyusu çok önemlidir. 

 Dokunma duyusunu desteklemek amacıyla sert, yumuşak, kaygan ve pütürlü gibi farklı doku yüzeylerine sahip oyuncak ve materyallerle bebeklerin gelişiminin desteklenmesinin yanı sıra banyo sonrası uygulanacak bebek masajının önemi de araştırmalarla kanıtlanmıştır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir