BEBEKLERDE GÖRME

Bebeklerde görme duyusunun gelişimi. Bebekler ne zaman görmeye başlar? Bebekler nasıl görür? Bebekler hangi yaşta net görür? Bebekler ne zaman renkleri ayırt eder? Gibi soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

 

Bebeklerin en zayıf duyusu görme duyusudur. Yetişkinler kadar net görme ancak dört- beş yaşlarında gerçekleşir. Görme keskinliğinin iyi olmamasına rağmen bebekler, gözleriyle yavaş hareket eden bir nesneyi izleyebilirler. Doğumdan sonraki aylarda, görme alanı içinde; 45-90 derecelik açıda,15-25 cm uzaklıktaki parlak cisimleri fark ederler. İki haftalıktan itibaren ise dikkatlerini çeken hareketli nesneleri kısa süreli takip etmeye başlarlar. Bu dönemde bebekler ilk olarak anne yüzünü izlerler. Gördükleri nesneleri 180 derece izlemeleri ancak iki aydan itibaren başlar. Yaklaşık üç aylıkken renkleri ayırt edebilir ve birbirine zıt renkleri içeren karmaşık ve hareketli şekiller ile insan yüzüne bakmayı tercih ederler. Görme duyusunun gelişmesi dört aylıktan sonra başlar ve bebekler gördükleri eşyayı uzanıp almak isterler. 

 Yeni doğan döneminde görme duyusunun desteklenmesi için yetişkin, bebeği yüzünü görebilmesi için bebeği kendine yakın tutmalı, ona parlak, canlı renkte nesneler göstermelidir. Özellikle zıt renkli, hareketli ve sesli mobiller yatağının üzerine asılmalı ve dikkati çekilmeye çalışılmalıdır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir