ÇOCUK KİTAPLARI

Kitaplar, insan yaşamında çok küçük yaşlardan itibaren önemli bir yeri olan, çocuğun bireysel gelişimini destekleyen, bilgi ve donanımını artıran eserlerdir.

 

Bebeklik döneminden itibaren çocuğun yaşamına giren resimli kitaplar dil, zihinsel ve sosyal duygusal gelişim alanlarında çocuğun gelişimi destekler. Zengin uyarıcılar sayesinde çocuğa etkili öğrenme fırsatı sunar.

Kitaplar, çocukların duygu ve düşüncelerini besler, hayal dünyalarını geliştirir. Kitapla karşılaşma önce sadece resimlerle olmakta, daha sonra resim-sözcük, resim-cümle, resim-cümleler, resim-öykü, az resim- çok metin ve nihayet resimsiz metinlere doğru bir gelişme süreci izlenmektedir. Resimli kitaplar, okul öncesi dönemde dil gelişimini destekler, çocukların kendilerini tanımasına, sosyalleşmelerine yardımcı olur.

Çocuklar okuma alışkanlığını öncelikle ailede, sonra da okulda kazanırlar.  Anne baba kitaba değer veriyor ve okuma alışkanlığı kazandırmak için çocuklara model oluyorsa çocuklar kitap okuma alışkanlığını daha kolay kazanırlar. Çocukların kitabı sevmeleri için onları bebeklikten itibaren sık sık kitapla karşılaştırmak ve renkli, müzikli kitaplardan başlayarak kitaptan zevk almaları sağlanmalıdır.

Çocuklara kitabı sevdirmek kadar çocuğa hangi kitapları okumak gerektiği de bir o kadar önemlidir. Çocuklar için seçilen kitaplar onun yaş ve gelişim düzeylerine uygun olmalıdır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir