ÇOCUKLAR İÇİN OYUNCAĞIN ÖNEMİ

Çocuklar dünyaya geldikleri andan itibaren gelişimlerini destekleyen önemli araç oyun ve oyuncaklardır.Çocukların büyümesi ve sağlıklı gelişmeleri için beslenme,sevgi,bakım ne kadar gerekli ise oyun ve oyuncaklar da o kadar gereklidir.

 

OYUNCAĞIN ÖNEMİ

Oyun oynamak,çocukların kendi deneyimlerini yaşayarak hayatı tanımalarının aracıdır.Oyuncaklar, çocukların beş duyusunu uyaran,zihinsel,dil,hareket,sosyal ve duygusal gelişimlerini etkileye, biçimlendiren ve düzenleyen,yeteneklerin ortaya çıkmasını destekleyen,hayal güçlerini geliştiren her tür oyun aracıdır.Çocukların oyun oynarken  kullandığı her türlü araç(çocuğa zarar vermeyecek,sağlık ve güvenliğini tehlikeye atmayacak nitelikte olanlar) oyuncaktır.

Çocuklar farklı gelişim evrelerinde çeşitli oyuncaklara ihtiyaç duyarlar veya aynı oyuncakların bazılarını değişik gelişim aşamalarında farklı biçimlerde kullanabilirler. Evde bulunan çeşitli nesneler çocukların hayal gücü ile farklı şekillere girebilir. Örneğin; tencere kapağını direksiyon,oklavayı at,büyük boş bir kutuyu roket, çoraplardan top vb. olarak düşünebilir ve oynayabilirler. Evde bulunan artık materyaller ile çocuğunuzla oyuncaklar yapabilirsiniz. Bu amaçla evde bulunan mukavva kutular,plastik şişeler,boş makaralar,şampuan kutuları, deterjan kutuları, kumaş parçaları,düğmeler,boncuklar,renkli ipler,fındık ceviz kabuklar, renkli gazete dergi sayfaları ve bunun gibi artık materyaller evde toplanabilir. Oyuncak yapımı için kullanılacak materyallerin çocuğun sağlığını veya güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde temizlenmesi ve hazırlanması önemlidir. Örneğin; şampuan ve deterjan kutuları iyice yıkanmalı ve havalandırılmalıdır.

Çocukların yeteneklerini ortaya çıkartacak oyuncaklar bir eğitim işlevi olarak görülmeli ve oyuncak seçiminde buna dikkat edilmelidir. her yaş ve cinsiyetteki çocuk açısından doğru oyuncaklarla oyun oynamanın ciddi yararlar sağlandığı bilinmelidir.

OYUNCAK ÇOCUKLARIN;

  • Alıcı ifade edici dil becerilerini,
  • Düşünme becerilerini,
  • Kendine güven duygusunu,
  • Problem çözme yeteneğini,
  • Hayal gücünü,
  • Araştırma ve keşfetme isteğini,
  • Merak duygusunu geliştirir.

Oyuncaklardan istenen yararın sağlanabilmesi için ev ortamında çocuklar için bir oyuncak köşesi düzenlenmelidir. Bu köşenin çocuğun rahatça hareket edebileceği ve ona zarar vermeyecek bir düzende olması gerekir.

Açık rafları olan dolaplar veya oyuncak sepeti veya kutusunda çocuklar oyuncaklarına rahatça ulaşabilmeli, oyunu bitirdikten sonra oyuncaklarını toplayıp yerine kaldıra bilmelidir. Oyuncak köşesinde bulunan oyuncaklar, çocukların ilgisini çekmesi açısından zaman zaman kaldırılmalıdır.  Çocukların oyuncaklarını toplama alışkanlığı kazanmaları sağlamak için model olarak birlikte toplama oyunları oynanmalıdır. 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir