ETKİLEŞİMLİ KİTAP OKUMA

Kitap okurken çocuklarla ilişki içinde olunmalıdır. Kitap okuma zamanı sadece sözcükleri okumak değil, anne baba ile etkileşim içinde olmaktır. 

 

Anne babanın kucağında çocuk, kitap okurken kendisi ile ilgilendiğini düşünür ve güven duygusu geliştirir. Kitap okurken en önemli nokta, anlatıcı veya okuyucu kişinin sesini kullanarak öyküdeki atmosferi oluşturmasıdır. Kitabı okuyan kişi okumasıyla, tonlamasıyla, vurgularıyla, ritm ve ses melodisiyle çocuğun dikkatini çekmelidir.

 

Seçilen resimli öykü kitaplarının soru sormaya ve rehberlik etmeye uygun olaması gerekir. Kitapla çalışırken çocuklara, açık ve anlaşılır sorular sorulmalı, “evet”, “hayır” yanıtlı sorular yerine daha çok çocuğa cevap olanağı sağlayacak açık uçlu sorular ( ne, nerede, nasıl, kim, ne zaman, niçin ) sorulmalıdır. ” Bu resimdeki hayvanın adı neydi ?”, ” Bu meyve hangi renk? ” ” Bu resimdeki inekler nasıl ses çıkarıyor ?” gibi basit sorular çocuğun kitaba olan ilgisini artıracak ve dikkatini kitaba toplayacaktır. Bu tür sorular çocuğun düşünme, hayal etme, hissetme ve bunları ifade etme yeteneklerinin gelişmesini destekleyecektir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir