JUDE İP NEDİR

Son zamanlarda ismini çok sık duyduğumuz, etkinliklerde ve dıy ( kendin yap) projelerinde kullandığımız jut ip. Peki nedir bu jut ip..

Efendim, ismini son zamanlarda etkinliklerde duyduğumuz jut ip tropikal olarak büyüyen bir elyaf bitkisidir. Boyu yılda  2 ila 4 m kadar ulaşmaktadır. Yaşam alanı Doğu Hindistandır. “jude”  olarak adlandırılan lifi elde etmek için yetiştirilmektedir.

Ticarette kullanılan jute, iki tür bitkiden elde edilmiştir. Bunlardan biri Corchorus Capsularis diğeri Corchorus Olitoriusdur.

Bangledeş’te doğal olarak yetiştirilmektedir. Dünyanın jüt üretiminin neredeyse tamamı Hindistan ve Bangledeş’e aittir. Bu durumun nedeni emeğin çok ucuz olmasıdır.

Jüt toplamak çok zor bir iştir. Çiçek açtığında jütlar toplanmış olmalıdır. Aksi halde bozulmuş, sert bitkiler elde edilmiş olur. Toplanan bitkiler havuzlara atılır. Havuza atılan bitkiler ağırlıklarla kaplanarak suda kalırlar. Suda kalan bitkinin çürümesiyle bitkinin kabuğu açığa çıkar.

Kabukların içindeki lifler çıkartılarak kurutulur. pamuk ipliği üretiminde olduğu gibi temizlenir, lifleri alınır ve ip olarak silindire sarılır. 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir