KARDEŞ KISKANÇLIĞI

Bazı şeyler ertelenmemelidir. Bize kalbini açarak, kendisine sarılmamız için koşan bir çocuğun bize o anda ihtiyacı vardır. Bizim ona yanıt verebileceğimiz zamanda değil.

 

Sağlıklı bir duygu olan kıskançlık, belirli bir ölçüyü aşmadığı zaman sorun olarak kabul edilmemelidir. İnsanın kendisine ve başkalarına zarar vermesine yol açan, kişiyi içten içe kemiren bir duygu olmaya başlayınca hem sevgiyi yok eder hem de istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar.

Çocuğun tüm dünyası annesiyken, annesini en değerli varlığı olarak düşünürken başkasıyla paylaşma düşüncesi çocuk için oldukça zor ve sancılı bir süreçtir. Çocuk annesini kaybedeceğini düşündüğü için kimseyle paylaşmak istemez. Bazen çocuklar ısrarla kardeş istemekte, kardeşi doğduktan sonra kardeşine kötü davranmaktadır. Kardeş eve gelmeden önce evin prens veya prensesi olan çocuk endişeye kapılır. Yaşamı ve evdeki düzeni değişmeye başlayan çocuğun buna sebep olarak gördüğü kardeşine karşı cephe alması oldukça normaldir. Kardeşinin bakıma muhtaç olması, evde herkesin onunla ilgilenmesi, annesinin sürekli kardeşinin yanında olması çocukta davranış bozukluklarına neden olabilmektedir.

Çocukla kardeşi arasındaki yaş farkı ne kadar az ise kıskançlık o kadar fazla olmaktadır. Anneye gereksinimin devam eden 3 yaş altı çocuklarda, ilginin azalması durumunda duygu karmaşası yaşanmaktadır. Kardeşine karşı korku, acıma, öfke, sevgi, yakınlık, koruma gibi duygular yaşar.

Çocuğun bu duygularını en aza indirmek için annenin bebeğin ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra çocuğuyla kaliteli zaman geçirmesi çocuk ve anne açısından oldukça faydalı olacaktır. Çocuğun olumsuz duyguları anlayışla karşılanmalı, duygularını belirtmesi için uygun ortam hazırlanmalı duygularını anlatma konusunda çocuk cesaretlendirir. Bu dönemde çocuğu davranışlarından dolayı ayıplamak, kızmak yada cezalandırmak kalıcı sorunlara neden olabilir. Çocuğunuzun duygularını kabul edin görmezden gelmeyin. Ebeveynlerin bu tür yaklaşımları çocuklarının duygusal olarak daha sağlıklı olmalarına neden olacaktır.

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir